Dagens experimentsmoothie är gjord utan mjölk och yoghurtvarianter. Den enda tillsatta vätskan är grönt te. Smoothien blir krämig tack vare avokadon och jordgubbarna. Kokossocker tillsattes för att runda av den lite sura smaken i de frysta jordgubbarna, och vaniljpulver för lite smakbrytning.
Några ord om kokossocker
Kokossocker är som du förstår ett sötningsmedel. Det är ett bättre sötningsmedel än raffinerat vitt socker, men ska självklart användas med viss försiktighet. Kokossocker görs på kokospalmens nektar, har en brunaktig färg och en kolaaktig smak. Kokossockret tillhör de bruna sockerarterna som innehåller vitaminer och mineraler. De innehåller mycket energi och ska ätas med måtta.
Drick jordgubbsmoothie med avokado och grönt te – den är nyttig
Denna smoothie är något av ett vänligt spöke. Den smakar bra och upprör ingen, men lämnar inte heller så mycket avtryck. Drick den gärna. Den är nyttig därför att:
Jordgubbar: Innehåller 5-10 gånger mer antioxidanter än äpple. Jordgubbar kan minska kolesterolets skadliga effekter på blodkärlen. Jordgubbar innehåller ellagsyra som motverkar flera olika typer av cancer. Syran skyddar också huden mot skador från UV-strålning, vilket i sin tur minskar uppkomsten av rynkor. Jordgubbar är rika på folsyra och innehåller mer c-vitamin än apelsiner.
Avokado: är rikt på nyttiga enkelomättade fetter, vilka har en god effekt på blodfetterna. Avokadon är antiinflammatorisk, samt anses vara bra för blodtrycket och levern .Vitamin E tillsammans med de nyttiga fettsyrorna ger dig fin och rynkfri hy.
Grönt Te: innehåller en stor mängd av antioxidantgruppen polyfenoler. Polyfenoler tros skydda kroppens celler och DNA mot fria radikaler. Fria radikaler kan orsaka cellskador, åldrande och åldersrelaterade sjukdomar. Grönt te ska också vara bra för hyn och matsmältningen.
Jag använde
1 kopp grönt svalnat te
1 avokado
1 paket frysta jordgubbar (225gram)
2 krm äkta vaniljpulver
1 tsk kokossocker
Mixa ingredienserna slätt i en blender eller med en stavmixer och servera omedelbart!
Källor: http://www.aftonbladet.se/wellness/matvikt/article19922512.ab